Now showing items 1-10 of 10

 • Alexsander Gelman'ın "Bankta İki Kişi" adlı oyunundaki "adam" karakterine çalışma süreci 

  Authors:Yıldırım, Erdal
  Publisher and Date:(Kadir Has University, 2010)
  Film ve Drama Yüksek Lisans Programı'nda oyunculuk eğitimi gören Erdal Yıldırım tarafından Alexsander Gelman'ın "Bankta İki Kişi" adlı oyunu ele alınmıştır. Oyun ve yazarı hakkında Türkçe ve İngilizce yeterli kaynak yoktu fakat oyunun çevirmeni Belgi Paksoy, oyunun yazarı Alexsander Gelman'ın yakın dostu olduğu için hem oyun hem de yazar hakkında çok şey biliyordu ve bu sayede kendisinden yeterli bilgiyi alabildik.Ve edilen bilgiler ışığında bu çalışma; oyunun performansa hazırlık ve gösterim ...

 • Beyaz Yalanlar adlı oyun ve oyunun yazım süreci 

  Authors:Bayramoğlu, Ayşe
  Publisher and Date:(Kadir Has University, 2009)
  Bu çalışmada yazarın bir oyun yazma sürecini analiz etmesi hedeflenmiştir. Yazılan oyun `Beyaz Yalanlar', oyunun yazarı ise Film ve Drama Yüksek Lisans Programı öğrencisi Ayşe Bayramoğlu'dur. Yapılan tercihler ve uygulama yöntemlerinin nedenlerinin anlaşılması için oyun önce objektif olarak incelenmiştir. Daha sonra ise, yazma süreci yazarın yaşadığı sorunları, çözüm aşamalarını, kısacası öznel deneyimini barındırdığı için daha kişisel bir bakış açısından anlatılmıştır. Dolayısıyla, yapılan ...

 • Dario Fo ve Franca Rame'nin Açık Aile adlı oyunundaki Antonia rolüne çalışma süreci 

  Authors:Birdal, Pınar Çağlar
  Publisher and Date:(Kadir Has University, 2011)
  Film ve drama Yüksek Lisans Programı'nda oyunculuk eğitim gören Pınar Çağlar Birdal tarafından Dario Fo&Franca Rame'nin `Açık Aile' adlı oyunu ele alınmıştır. Bu çalışma; oyunun performansa hazırlık ve gösterim sürecinin,metin bağlamında incelenmesi,uygulama sırasındaki deneyimin aktarılması üzerine kuruludur.Performansa dayalı bu tez,süreç analizi bağlamında değerlendirilmiştir.

 • Edward Albee'nin "Hayvanat Bahçesi Masalı adlı" oyunundaki "Jerry" rolüne çalışma süreci 

  Authors:Özaydın, Onur
  Publisher and Date:(Kadir Has University, 2010)
  Film ve Drama Yüksek Lisans Programı'nda oyunculuk eğitimi gören Onur Özaydın tarafından Edward Albee'nin "Hayvanat Bahçesi Masalı" adlıoyunu ele alınmıştır. Bu çalışma; oyunun performansa hazırlık ve gösterim sürecinin, metin bağlamında incelenmesi, uygulama sırasındaki deneyimin aktarılması üzerine kuruludur. Performansa dayalı bu tez, süreç analizi bağlamında değerlendirilmiştir.

 • İnan Ambarkütük'ün "Orda" adlı oyununun sahne üzerinde yeniden yazım ve sahneleme çalışması süreci 

  Authors:Çatalçam, Eda
  Publisher and Date:(Kadir Has University, 2010)
  Film ve Drama Yüksek Lisans Programı'nda yönetmenlik eğitimi gören Eda Çatalçam tarafından İnan Ambarkütük'ün ?Orda? adlı oyununun sahne üzerinde yeniden yazımı ve sahneleme çalışması süreci ele alınmıştır. Bu çalışma oyun metninin sahne üzerinde yeniden yazılımı ve sahnelenmesi sürecinin, uygulama sırasında yaşanan deneyimlerinin aktarılması üzerine kuruludur. Yönetmenlik çalışmasını temel alan bu tez, süreç analizi bağlamında değerlendirilmiştir.

 • Jean Genet'in "Hizmetçiler" oyunundaki Claire rolüne çalışma süreci 

  Authors:Bozacı, Sezin
  Publisher and Date:(Kadir Has University, 2009)
  Bu çalışmada; Film ve Drama Yüksek Lisans Programı'nda oyunculuk eğitimi gören Sezin Bozacı'nın "Hizmetçiler" adlı oyununa hazırlanış süreci ele alınmıştır. Hanımefendi karakterinin oyuna girdiği bölüm çalışma kapsamında değildir, varlığı sadece imgesel anlamda değerlendirilmiştir. Çalışma, performansa hazırlık süreci kapsamında yapılan metin ve karakter analizleriyle, uygulama esnasında yaşanan deneyimlerin aktarılmasını hedeflemektedir.

 • Jean Genet'nin "hizmetçiler" oyunundaki solange rolüne çalışma süreci 

  Authors:Öge, Sanem
  Publisher and Date:(Kadir Has University, 2009)
  Bu çalışmada; Film ve Drama Yüksek Lisans Programı'nda oyunculuk eğitimi gören Sanem Öge'nin "Hizmetçiler" adlı oyununa hazırlanış süreci ele alınmıştır. Hanımefendi karakterinin oyuna girdiği bölüm çalışma kapsamında değildir, varlığı sadece imgesel anlamda değerlendirilmiştir. Çalışma, performansa hazırlık süreci kapsamında yapılan metin ve karakter analizleriyle, uygulama esnasında yaşanan deneyimlerin aktarılmasını hedeflemektedir.

 • Oyunbozan adlı kısa film senaryosunun toplumsal cinsiyet bağlamında yazım süreci 

  Authors:Özdinç, Ömer
  Publisher and Date:(Kadir Has University, 2010)
  Bu çalışmada, toplumsal cinsiyet bağlamından yola çıkılarak bir kısa film senaryosu yazılması ve ortaya çıkan yazma sürecinin analiz edilmesi hedeflenmiştir. Yazılan kısa film senaryosu "Oyunbozan", senaryo yazarı ise Film ve Drama Yüksek Lisans Programı öğrencisi Ömer Özdinç'tir. Çalışma, sosyal bilimler alanıyla kısıtlı bir toplumsal cinsiyet araştırması veya toplumsal cinsiyetin ne olduğuna dair bir bilgiler dökümü değildir; aksine, senaryonun bağlamını toplumsal cinsiyet olarak seçen bir ...

 • Rodrigo garcia'nın, "Agamemnon.süpermarketten döndüm ve oğlumu bi'temiz dövdüm" adlı oyununun sahneleme çalışması 

  Authors:Özacar, Emine
  Publisher and Date:(Kadir Has University, 2009)
  Film ve Drama Yüksek Lisans Programı'nda yönetmenlik eğitimi Emine Özacar tarafından Rodrigo Garcia'nın, "Agamemnon Süpermarketten Döndüm ve Oğlumu Bi'Temiz Dövdüm" adlı oyunun sahneleme süreci ele alınmıştır. Bu çalışma oyunun sahneleme sürecinin, metin incelemesi, uygulama sırasındaki deneyimin aktarılması üzerine kuruludur. Yönetmenlik çalışmasını temel alan bu tez, süreç analizi bağlamında değerlendirilmiştir.

 • Samuel Beckett`in Mutlu Günler adlı oyunundaki Winnie rolüne çalışma süreci 

  Authors:Doğan, Burcu
  Publisher and Date:(Kadir Has University, 2010)
  Bu tezde, Film ve Drama Yüksek Lisans Programı'nda oyunculuk eğitimi gören Burcu Doğan tarafından Samuel Beckett'in "Mutlu Günler" adlı oyunu ele alınmıştır. Bu çalışma; oyunun performansa hazırlık ve gösterim sürecinin, metin bağlamında incelenmesi, uygulama sırasındaki deneyimin aktarılması üzerine kuruludur. Performansa dayalı bu tez, süreç analizi bağlamında değerlendirilmiştir.